Şişe Domatesi

Kışa hazırlık başladı. Şişe domateslerimizi yaptık. Geçen sene domatesi 1 TL den almıştık. Bu sene domates verimi çok düşük olduğu için domatesi pahalıya, o da ampül domatesi, (Salçalık Kagome 77 cinsi. Tat konserve yıllarından doğru mu hatırlıyorum bilmiyorum ama bu cinsin kuru madde oranı yüksek ve salçaya çok uygundur) 2 TL den aldık. Geçen sene 60 kg den yapmıştık ve fazla geldi, bu sene 32 kg domates kullandık. Geçen sene domatese (Soyulmuş ve doğranmış) kg sine 7 gr tuz (Kaya tuzu) atmıştık, fazla gelmişti, bu sene 5 gr tuz attık. Toplam 26 kavanoz şişe domatesimiz oldu. Sanırım bu sene de az geleçek 🙂

İşe domatesleri soymakla başladık. Kolay olsun diye kaynar suda 2-3 dakika beklettik ve ardından soğuk suya soktuk. Bu işlem, domatesin kabuklarının çatlamasını ve kolay soyulmasını sağladı.

dav

Ardından domateslerin kabukları soyuldu ve doğrandı. Bu arada domatesin kabukları salça yapılmak üzere ayrıldı.

dav

 

Doğranmış domatesler tuzlandı ve tek tek kavanozlara (Kavanozlar ve kapaklar öncesinde kaynar suda sterilize edildi) konuldu ve kapakları sıkıça kapatıldı.

Kapağı kapatılmış şişe domatesleri kazana konuldu ve kazan kapak üztüne kadar su ile dolduruldu sonrasında kazan kaynama noktasına getirilir. Su kaynadıktan sonra kavanozlar yarım saat pasterüze edildi.

dav