ada kokulu sabunlar

Sabun hakkında

Sabun & Kimyası

Sabun, günlük hayatın en temel, en basit ve en önemli gereksinimlerinden…

En temel çünkü, temizler, arındırır. En basit, çünkü küçük, ucuz ve çabuk ulaşılabilinir . En önemli çünkü her gün defalarca kere ciltle ve saçla direkt temas eder.


Bu çok özel ürünün kimyası da, yağ asitlerinin sodyum ya da potasyum tuzlarıyla birleşmesinden oluşuyor. Bu bileşikler, hem suyla hem de yağ ile karışabildiğinden, bir yüzeyde bulunan yağlı bileşikleri (kirler) çözerek, sulu ortam içerisinde çökeltebiliyor (yani kirler yok oluyor).Tarihçesi;

İnsanlık ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra yıkanmayı keşfetti ancak o dönemlerde kum, kil, kül, çeşitli yağlar ve taşlar sabun görevi yapmaktaydı.

Bildiğimiz manada sabun, ilk kez Roma Dönemi'nde kullanılmaya başlanmış. Efsaneye göre Roma'da Sapo Dağı'nın kıyısında bulunan Tiber Nehri'nde çamaşır yıkayan kadınlar hayvanların kurban edildiği zamanlarda yıkanan çamaşırların daha temiz olduğunu fark ediyorlar. Burada, hayvanlardan çıkarılan yağların, kemiklerin yanması sonucu oluşan küller, yağmurlarla nehre karışıyor ve nehir suyunda yağlı, kumlu, küllü ve köpüklü sabun benzeri bir madde oluşuyor. O günden sonra sabuna Tiber Nehri'nin doğduğu "Sapo" Dağı'nın adı veriliyor ve bugün de Latin dilinde “sapore” temizlemek, yıkamak “sapone”, sabun anlamında kullanılıyor.