Nasıl Bir Sabun Yaptık

15İyi Sabun Nedir?

Sabunun en hası elbette zeytinyağından olanı ancak her zaytinyağı sabununun içerdiği yağ ve kostik miktarı farklı olabildiğinden, sadece yağ miktarı en fazla, kostik miktarı en az olanı en makbulü. Ancak bu ölçüyle yapılmış bir sabun, saç dahil tüm vücut temizliğinde rahatlıkla kullanıla bilinir.

Biz de atölyemizde zeytinyağını, başka birçok bitkisel yağ, yağmur suyu/keçi sütü ve en az kostikle birleştirerek kendimiz için en iyi sabunu yapmaya çalıştık.

Nasıl bir sabun yaptık?

*Tüm sabun çeşitlerimiz, saf zeytinyağı sabunudur

*Soğuk yöntemle, el yapımı olarak ürettiğimiz zeytinyağı sabunumuza çeşitli bitkisel yağ ve özler (Kekik, lavanta, aloe vera özü vb.) ilave ettik.

*Sabunumuzun temel malzemeleri olan zeytinyağı, keçi sütü, yağmur suyu, bal, aromatik bitkiler ve bitkisel özleri yerel kaynaklardan temin ettik.

*Esans, koruyucu madde, sabun bazı gibi hiçbir kimyasal içerik kullanmadık.

*Yağ, su/süt ve kostik bir sabunun olmazsa olmazları. Tüm bu içeriğin tamamının sabun ve doğal gliserine dönüştürülmesi ise zor olan ve doğru olan. Bu nedenle bizim sabunumuz yüksek miktarda zeytinyağı ve minimum kostik içerir.

*Sabunlarımızın renkleri, bazı çeşitlerde içeriğindeki yağ ve özlerin kendi rengiyle, bazılarında ise eser miktarda kullandığımız gıda boyalarıyla oluştu.

*Zeytinyağı sabunlarımızın tüm çeşitleri; el, yüz, saç ve vücut temizliğinde uygundur.

Sabunlarımızı kullanırken:

*Yüksek yağ içeriği, sabunlarımızın yapısında (daha yumuşak) hemen hissedilir O nedenle kullandıktan sonra suyla ilişkisini kesecek ızgaralı, delikli sabunluk tercih edilmeli. Kullanımla, zaman içinde yumuşayan sabunun, daha uzun ömürlü olması için arada değiştirilip kurutmak gerekir (oda sıcaklığında kuru-nemsiz ortamda, güneş ışığına direk maruz bırakmadan).

*Kullanımla küçülen sabunları banyo lifinin içinde banyo yaparken ya da küçük bir kapta biriktirerek traş sabunu olarak da kullana bilirisiniz (Sabunlar içerisindeki hindistan cevizi yağından dolayı bol köpürür ve iyi nemlendirir).

*Sabunlarımızı oda sıcaklığında kuru, nemsiz ortamda uzun yıllar saklaya bilirisiniz.